Jak sfinansować zakup maszyn i wyposażenia magazynu.

Transport i logistyka od zawsze wymaga punktualności oraz dokładności, co w gruncie rzeczy wynika z samego zadania, jakie stają przed przedsięwzięciem opartym na transporcie. O ile przewożenie dużej ilości towarów kojarzy się z wielkimi naczepami tirów, o tyle naczepy są tylko i wyłącznie chwilowym „domem” dla szczelnie zapakowanych towarów. Zdarza się jednak, że na tle losowych wypadków pojawia się mus zmagazynowania danego towaru, co w przypadku wielkich nakładów stanowi nie lada problem.
A gdyby tak zastanowić się nad utworzeniem magazynu? Gdzie szukać pomocy? Jak zacząć?

Bez wątpienia najważniejszą kwestią przy budowie magazynu jest oczywiście budynek, stanowiący magazyn. Powszechnie wiadomo, że budynek pod magazyn musi być wysoki, posiadać dużą, nieograniczoną przestrzeń, a samo zarządzanie tą przestrzenią musi być przeprowadzane skrupulatnie i dokładnie, celem jak najlepszego wykorzystania przestrzeni użytkowej.
Gdy uporamy się z kwestiami lokalowymi, należy przystąpić do zdecydowanie droższej części przedsięwzięcia, która stanowi jednak bardzo ważny aspekt, rzutujący na funkcjonowanie obiegu w całym magazynie. Mowa oczywiście o specjalistycznych sprzętach takich jak np. wózki widłowe, ale również wyspecjalizowanych meblach np. w postaci regałów magazynowych. Dodatkowe informacje można znaleźć tu.

Nabycie sprzętów niezbędnych do płynnej pracy obiegu magazynowego wiąże się z nie lada kosztami, więc odpowiednie zaplanowanie wydatków (poprzez przygotowanie rzetelnego kosztorysu) wpłynie na finalny efekt poczynań.
Rozpatruje się trzy opcje: wkład własny, kredyt bankowy lub w przypadku maszyn — zakup na kredyt u producenta co na swój sposób łączy opcję pierwszą z drugą.
Istnieje wielu przodujących producentów gotowych udostępniać specjalistyczny sprzęt na zasadzie kredytowej, podobnie jak istnieje dużo banków gotowych udzielić kredytu na działalność — różnicą w tych dwóch opcjach jest fakt, że w przypadku współpracy z producentem ręczymy za maszyny sukcesem naszej działalności, natomiast bank wymaga od nas poręczenia majątkowego — w postaci wspomnianego wkładu własnego, bądź innego rodzaju majątku o wymiernej wartości.
Bez wątpienia są to dwie opcje, z którymi przyjdzie zmierzyć się każdemu młodemu przedsiębiorcy stającemu przez wybudowaniem magazynu. Odpowiednie wyprofilowanie działalności oraz perspektywa ewentualnych zysków znacznie ułatwiają podjęcie tej trudnej decyzji, która rzutować będzie na funkcjonowaniu całego magazynu.

Za zdjęcie dziękujemy firmie e-promag.pl